Schedule

Find Your Muse

Celebrate, connect, expand, transform, envision, awaken, dance and dream, with women from around the globe.
We are deeply grateful for the stellar women who are offering their talents and wisdom in Music, Workshops and Ceremony.

 Friday

6:30pm-7:15pm Opening Circle
7:15pm-
8:15 pm
Sound and Cacao Ceremony ~
Maggie Taurick and Diana Egizi
8:15pm-9:45pm ALIA ~ Electronic Dance Music
10:15pm-11:15pm Song Circle ~ Janani Ayni

 Saturday

8:30am-9:30am Yoga~ Ranya Anabtawi
10am-12pm

The Revolutionary Woman: Express Your Truth, Be The Change, Leave Your Legacy~ ALIA

Activating the Inner Priestess ~ Marin Bach Antonson

Re-Divining the Feminine: An exploration of feminine energy through movement and eastern practices ~ Sita Flammer

Brave and Brilliant Woman: Living Your Soul Inspired Purpose ~ Joy Taylor

2:00pm-4:00pm

Sacred Geometry: Divine Patterns of Creation  ~ Elizabeth Diane

The Sacred Art of Temple DanceAyah Buonagurio

Nature of Sound: Planetary Healing ~ Christina Wells

Taoist Healing Energetics & Self Cultivation Techniques~ Lauren Anderson

4:45pm-6:00pm Water Blessing Ceremony ~ Maggie Taurick and Diana Egizi
6:15pm-7:30pm Biodanza Transformational Movement Practice ~ Zora
7:45pm-9:00pm Sydney Leigh ~ Sacred Music
9:30pm-11:00pm OLOX

Sunday

8:30pm-9:30pm Yoga ~ Ranya Anabtawi
10am-12pm

Metodo Flow Dance: Conscious Movement ~ Marisa Cheb Terrab

Journey With Breath ~ Jenna Aitken Smith

Activate the Goddess Within ~ Maqua Iqua

Horowood Ancient Tribal Dance/Movement ~ Olga Lavrukhina

2:00pm-4:00pm

Sonic Chakra Attunement ~ Zahira

Vocal Alchemy: Voice and Song as Soul Empowerment ~ Marya Stark

Intro to Jade Temple Taoist Feminine Arts ~ Halo Serenko

Bees: Animism and Herstory ~ Laura Bee

6:00pm-7:15pm Mary Isis ~ Sacred Music
7:45pm-9:10pm Zahira ~ Live World Beat Dance Music
9:40pm-11:30pm Scarlet Crow ~ Medicine Music
11:45pm-1:15am DJ Andrea Campbell ~ Dance Music

 Monday

10:00am-10:45am Closing Circle

Drop Us A Line